مادربرد چیست و چه اجزایی دارد؟

مادربرد چیست؟

همانطور که می دانید کامپیوتر از مجموعه ای از قطعات به هم متصل ،تشکیل شده است و مادربرد یکی از اصلی ترین قطعات کامپیوتر است که حکم اسکلت یک کامپیوتر را دارد به طوری که تمام قطعات دیگر به صورت مستقیم و غیر مستقیم به آن وصل می شوند. وقتی ما در حال دیدن فیلم و گوش دادن به موزیک و در کل در حال کار با کامپیوتر هستیم، اطلاعات توسط مادربرد بین قطعات اصلی دیگر مثل حافظه رم و پردازنده و هارد در حال حرکت است. در حقیقت وقتی که شما در یک کیس را باز می کنی بزرگترین بردی که میبینی همان مادربرد است.

اجزای اصلی مادربرد

اجزای اصلی مادربرد کدام است؟

به صورت کلی مادربرد شامل دو بخش است. بخش اول داخل کیس است و کلیه اتصالات داخلی در آن شکل می گیرد و بخش دوم که از بیرون کیس در دسترس است مخصوص اتصال کامپیوتر با تجهیزات جانبی دیگر مثل کیبورد و موس و مانیتور است. ابتدا اجزای تشکیل دهنده بخش داخل کیس را با هم مورد بررسی قرار می دهیم.

۱- سوکت پردازنده CPU

در این قسمت پردازنده یا همان CPU به همراه فن یا خنک‌کننده قرار می‌گیرد. هر مادربرد از پردازنده با سوکت مخصوص به خودش پشتیبانی می‌کند. مثلاً مادربرد با سوکت پردازنده ۱۱۵۱ اینتل. یعنی نمی توانیم از سوکت پردازنده دیگری به غیر از ۱۱۵۱ اینتل استفاده کنیم.

جایگاه سی پی یو بر روی مادربرد
سوکت پردازنده بر روی مادربرد

۲- اسلات حافظه RAM

حافظه اصلی یا همان RAM که در سرعت کامپیوتر نقش مهمی دارد، در این شیارها قرار می‌گیرند. به این شیارها اصطلاحاً اسلات می‌گویند. هر مادربردی از حافظه رم با نوع و ظرفیت مختص خود پشتیبانی می کند. مثلاً حافظه رم DDR4 با سرعت باس ۲۱۳۳٫

اسلات رم بر روی مادربرد
اسلات حافظه رم بر روی مادربرد

۳- اسلات کارت گرافیک VGA

کارت گرافیک کامپیوتر در این اسلات قرار می‌گیرد که اصطلاحاً به آن PCI Express می‌گویند. تصاویر از کامپیوتر توسط کارت گرافیک به مانیتور منتقل می‌شود.

اسلات کارت گرافیک در مادربرد
اسلات کارت گرافیک بر روی مادربرد

۴- چیپ ست Chipset

یکی از اصلی‌ترین قطعات مادربرد چیپ ست آن است که وظیفه کنترل تمام قطعات متصل به مادربرد را دارد. این چیپ مربوط به دو برند اصلی تولید کننده پردازنده به نام‌های Intel و AMD است. مثلاً چیپ ست این مادربرد H110 اینتل است.

جایگاه چیپ ست روی مادربرد
جایگاه چیپ ست روی مادربرد

۵- اسلات PCI

این اسلات مخصوص اتصال تجهیزاتی است که به‌صورت مستقیم روی مادربرد وجود ندارد و می‌خواهیم به کامپیوتر اضافه کنیم مثلاً ما برای ارتباط با مودم بی سیم باید از کارت Wireless استفاده کنیم. این کارت به اسلات PCI متصل می شود.

اسلات PCI در مادربرد
اسلات PCI

۶- پورت ساتا SATA

پورت ساتا مخصوص اتصال هارد دیسک به مادربرد هست که تبادل اطلاعات بین هارد و مادربرد از طریق این کابل انجام می‌شود. اتصال هارد دیسک های قدیمی هم از طریق پورت IDE انجام می شد.

پورت ساتا روی مادربرد
پورت SATA بر روی مادربرد

۷- کانکتور برق Power

از این کانکتور برای تأمین برق موردنیاز مادربرد استفاده می‌شود. کابل برق از پاور به کانکتور برق مادربرد متصل می‌شود. کانکتور برق ۲۴ پین است که در مادربردهای قدیمی ۲۰ پین داشت.

کانکتور برق مادربرد
کانکتور برق روی مادربرد

۸- باطری بک آپ Backup

اطلاعات کامپیوتر مثل تاریخ و ساعت، تنظیمات بایوس مثل پسورد و نحوه بوت شدن کامپیوتر در این باطری که به باطری بک آپ معروف است، ذخیره می‌شود.

باطری بک آپ مادربرد
باطری بک آپ مادربرد

حال که اجزای داخلی مادربرد را بررسی کردیم به سراغ پنل پشتی مادربرد می‌رویم که محل اتصال تجهیزات جانبی به کامپیوتر است.

۹- پورت‌های صدا Audio

این قسمت محل اتصال اسپیکر و میکروفون به کامپیوتر است. در کنار هر پورت آیکون مربوط به اسپیکر و یا میکروفون نیز نمایش داده شده است.

پورت صدا در مادربرد
پورت صدا در مادربرد

۱۰- پورت USB

این پورت محل اتصال تمام تجهیزاتی است که دارای پورت USB هستند. مثل کیبورد و موس و پرینتر. مهمترین پورت در کامپیوتر همین پورت USB است. چون تقریباً تمام تجهیزات جانبی کامپیوتر دارای پورت USB هستند.

پورت USB در مادربرد
پورت USB در مادربرد

۱۱- پورت شبکه LAN

در این قسمت کابل شبکه متصل می‌شود که توسط آن می‌توانیم به شبکه داخلی یا اینترنت متصل شویم. اگر ارتباط ما با مورد اینترنت از طریق وای فای یا همان بی سیم باشد دیگر به این پورت نیاز نخواهیم داشت.

پورت شبکه در مادربرد
پورت کارت شبکه

۱۲- پورت DVI

برای اتصال به مانیتورهایی که از پورت DVI پشتیبانی می‌کنند، استفاده می شود. کیفیت خروجی به صورت دیجیتال است که بالاتر از کیفیت VGA می باشد.

پورت DVI در مادربرد
پورت DVI در مادربرد

۱۳- پورت VGA

مخصوص اتصال به مانیتور است. البته مانیتورهایی که از پورت VGA پشتیبانی می‌کنند. نام دیگر این پورت RGB مخفف سه رنگ قرمز Red، سبز Green و آبی Blue می باشد.

پورت VGA در مادربرد
پورت VGA در مادربرد

۱۴- پورت Come

برای اتصال تجهیزاتی مثل موس‌های قدیمی یا مودم‌های قدیمی که از پورت Come پشتیبانی می‌کنند استفاده می‌شود. در حال حاضر از این پورت تقریباً استفاده نمی شود.

پورت Come در مادربرد
پورت Come در مادربرد

۱۵- پورت PS2

برای اتصال موس و کیبوردهای قدیمی که پورت USB نداشتند استفاده می شد. رنگ بنفش مخصوص اتصال کیبورد و رنگ سبز مخصوص اتصال موس است.

پورت PS2 در مادربرد
پورت PS2

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − یک =